Nacházíte se: Domů > Hasičské soutěže > HNPJ 10/2011

HNPJ 10/2011

V noci z 1. na 2. října 2011 proběhlo velké klání družstev SDH v soutěži Hasičská noc pod Ještědem. Soutěže se celkem zúčastnilo 26 čtyř členných družstev. Po celonočním lítém boji, který prověřil kvality jednotlivých SDH, se naši hasiči umístili v obrovské konkurenci na krásném 11. místě. Počasí se velmi vydařilo a bylo výtečné. Absolutně jasná noc poskytovala nádherný pohled na krásně hvězdnou oblohu.

Soutěž byla fyzicky velmi náročná, poukázala na šikovnost hasičů, jejich schopnost orientace v terénu. Dále si soutěž kladla těžké podmínky na manuální a odbornou zručnost, souhru členů družstev, vytrvalost. Je nutno podotknout, že soutěžní disciplíny jsou tajné a se zněním úkolů se jednotlivá družstva seznamovala až na místě jejich provádění.

Jednou ze zajímavých zkoušek a testem bdělosti jednotlivých SDH byla "novinka", která probíhala v Janově dole a jak se ukázalo, hasičům organizátoři připravili opravdu "horkou" chvilku. Oč se jednalo? Hasičské družstvo při přejezdu k dalšímu zkušebnímu stanovišti narazilo, nic netušíce, na dopravní nehodu. Těžce zraněná dívka, pravděpodobně sražena vozidlem, ležela na mostku v bezvědomí. Opodál leželo na vozovce její jízdní kolo. Již na první pohled byla vidět těžká zranění. Autentičnost situace byla maximální a za její provedení (nalíčená zranění) by se nemuseli stydět ani tvůrci hollywoodských katastrofických akčních scén.

A jak vše proběhlo u naší jednotky? Po odbočení na křižovatce směr Janův důl naši hasiči okamžitě zaznamenali svítící světlo jízdního kola, které bylo položeno v pravé části vozovky. Naši hasiči, nic netušíce, se přiblížili k místu nehody a zahlédli ležící bezvládné tělo zraněné dívky. Neprodleně zastavili, zapnuli varovné osvětlení vozu a okamžitě se družstvo vrhlo k poskytnutí  nezbytné první pomoci. Když se po několika vteřinách ze tmy vynořili rozhodčí, bylo již jasné, že toto je součástí dalšího úkolu a že se jedná o figurantku. Věřte nebo nevěřte, všem se ulevilo :-). Rozhodčí pak následně zjišťovali, jak by probíhalo ošetření při otevřené zlomenině.

Tento soutěžní test však přispěl i ke katastrofickému zjištění. Výše zmíněnou figurantku totiž údajně minulo bez reakce i několik nesoutěžních "civilních" vozů včetně linkového autobusu veřejné dopravy. Jde až mráz po zádech, že v takové situaci, kdy jde o jednotlivé sekundy, vás někteří naši "taky" spoluobčané ponechají svému osudu.

Fotogalerie ze soutěže se připravují, budou zde zveřejněny v několika dalších hodinách.

Funkce FotoGalerie() není definována!